UX Design (Kullanıcı Odaklı Tasarım)

UX Design (Kullanıcı Odaklı Tasarım)

UX (User Experience), Kullanıcı Deneyimi kelimelerinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Yani, UX Design kullanıcı odaklı tasarım anlamına geliyor. Belki çok daha önce sadece UI (User Interface) Kullanıcı Arayüzü tasarımından söz etmek yeterliydi fakat gelişen teknoloji, yenilikler ve hız, zamanla kullanıcı alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirdi. Artık tasarımı kullanıcı odaklı düşünüp, kullanıcı deneyimi doğrultusunda oluşturmak kaçınılmaz oldu.

Örneğin; kategorileri, ürünleri, fiyatları ve kampanyaları aynı olan kullanıcı deneyimi ile tasarlanmış bir web sitesi ile kullanıcı deneyimi göz ardı edilen başka bir web sitesini analiz edersek, UX gözardı edilen web sitesini ziyaret edenlerin bir çoğunun siteyi ana sayfadayken veya site içinde fazla zaman harcamadan terk ettiklerini görebiliriz. Buna karşın UX yani Kullanıcı Deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanan site ziyaretçilerinin bir çoğunun sitede daha uzun vakit geçirdiğini ve diğer sayfalarda gezinmeye devam ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

Bir web sitesi için Kullanıcı Deneyimi; sitenin görüntülenme hızı, mobil kullanım ergonomisi, dokunma alanlarının büyüklük, küçüklük, birbirine yakınlık oranı ve yerleşimi, aradığınız bilgiye ulaşma hızı ve kolaylığı, renkler, mesajlar, yönlendirmeler, hiyerarşi, kategori ağacı, ürün açıklamaları, ürün görselleri, yerleşim düzeni ve daha bir çok unsur demektir. Günümüzde bir web sitesi veya mobil uygulama tasarımı UX olmadan tam anlamıyla başarıya ulaşamaz.

UX tasarım aslında bir süreçtir, kullanıcılarla ilgili tüm tutum ve davranışları öğrenmiş, ihtiyaçlarını tespit etmiş olmak gerekir. Sonrasında, yapılan tasarım, Google Analytics ve Search Console gibi araçlarla takip edilerek kullanıcı davranışları izlenir, sonuçlar raporlanır ve gerekli düzenlemeler yapılarak optimize edilir. Amaç kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatmak üzerine odaklanmaktır. Bu nedenle siteye ilk girişten ve hatta daha öncesinden (reklam, sosyal medya vb) hedefe kadar uzanan geniş bir alandır.