Microsoft Aile Güvenliği

Microsoft Aile Güvenliği

Microsoft Aile Güvenliği

Her geçen yıl internet kullanımı çocuk kullanıcılarda artış gözlemlenmektedir. İnternetten; eğitim, eğlence vb. birçok alandan yararlanmak isteyen çocuklar aile bireylerinin ayıramadığı vakti internette zaman harcayarak teknolojiyi yakından takip etmektedirler. Telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlarla internet oldukça ulaşılabilir konumdadır. Her bilginin erişilebilirliği açısından internet ortamı yararlı olduğu kadar içerisinde büyük riskler barındırmaktadır. 

TUİK tarafından 2021 yılında yapılan “Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması” verilerine göre çocukların internet kullanım oranı %82,7 oldu.  

İnternet kullanımı, 6-15 yaş grubundaki çocuklar için 2013 yılında %50,8 iken 2021 yılında %82,7 oldu. İnternet kullanımı cinsiyete göre incelendiğinde; 2013 yılında %53,7 olan erkek çocukların İnternet kullanım oranının 2021 yılında %83,9’a, 2013 yılında %47,8 olan kız çocuklarının İnternet kullanım oranının ise 2021 yılında %81,5’e yükseldiği görüldü. 

Peki hızla artan kullanım oranları karşısında ailenizi özellikle çocuklarınızı korumak adına alınabilecek önlemlerden biri de Microsoft işletim sistemi kullanan cihazlar için Microsoft Family Safety özelliklerinden ve kullanımdan bahsedeceğiz.  

Microsoft Family Safety  aile grubu oluşturularak Windows, Xbox veya mobil cihazlarında uygulama aracılığıyla bağlanan bir grup kişinin takibini sağlamaktadır. Uygulama üzerinden kullanıcı ve rol ve izinler belirlenerek kısıtlamalar, filtreler ve güvenlik önlemleri alınabileceği gibi aile bireylerinin cihaz konumlarından takip etmek gibi özelliklere sahip.  

 

Microsoft Aile Güvenliği Özellikleri  

Bir aile grubu oluşturmak, sağlıklı çevrimiçi alışkanlıkları teşvik etmenin ve yoğun programları yönetmenin kolay ve etkili bir yoludur.  

Etkinlik bildirimi 

Etkinlik raporlama yoluyla aile üyelerinizin çevrimiçi alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinin. Hangi web sitelerini ziyaret ettiklerini, kullandıkları uygulamaları veya oyunları ve daha fazlasını görün. Aile üyelerinizin etkinlikleri hakkında haftalık e-postalar almak için kaydolabilir veya bilgileri doğrudan Aile Koruması uygulamasında görüntüleyebilirsiniz.   

Ekran süresi sınırları  

Ekran başında kalma süresi sınırları belirleyerek aile üyelerinizin çevrimiçi geçirdikleri süreyi dengelemeye yardımcı olun. Aile Koruması aracılığıyla bağlanan cihazlarına ne zaman ve ne kadar süreyle erişebilecekleri konusunda bir program belirleyin. Hatta belirli uygulamalara veya oyunlara sınırlar koyabilirsiniz. Ek süre isteklerini kabul ederek, ayarları değiştirerek ve daha fazlasını yaparak sınırları aile üyelerinin programlarına uyacak şekilde kolayca ayarlayın. 

İçerik filtreleri  

Aile üyelerinizin çevrim içi zamanlarının güvenli ve güvenli olmasını sağlamak için içerik filtrelerini kullanın. Web ve arama filtrelerini ayarlayarak aile üyelerinizin Microsoft Edge’de nereye göz atabileceğine karar verin.  Aile üyelerinizin yaşlarına uygun olanı görmelerini sağlamak için uygulama ve oyun filtreleri de ayarlayabilirsiniz.  

Harcamaları yönetme  

Aile üyelerinizin son satın alma işlemlerini görün, Microsoft hesaplarına para ekleyin ve Xbox için Microsoft Store’dan alışveriş yapmadan önce izin istemelerini isteyin. 

Aile üyelerinin konumu 

Microsoft Family Safety uygulamasında aile üyelerinizin konumunu istediğiniz zaman, istediğiniz yerde görüntüleyin ve içiniz rahat etsin. Yerleri kaydedin ve aile üyeniz okuldan, bir arkadaşının evinden veya başka bir kayıtlı konumdan ayrıldığında ya da buralara gittiğinde konum uyarıları* alın. 

Sürüş Güvenliği 

Sürüş güvenliğini ayarlayarak aile üyelerinizin sürüş alışkanlıkları hakkında iç görüler elde edin. Aile üyelerinizin seyahatleri ile ilgili en yüksek hız ve ani frenler gibi ayrıntıları görüntüleyin. Aile grubunuzda sorumlu sürüş uygulamalarını teşvik edin. 

Microsoft Edge Çocuk Modu 

Çocuk Modu, çocuklar için tasarlanmış Microsoft Edge tarama modudur. Çocuk dostu özellikleri ve güvenlik korumasıyla Çocuklar Modu, çocukların web’i güvenle keşfetmesi için harika bir yerdir. Çocuklar Modu, özel tarayıcı temaları, çocuk dostu içerik, izin listesine dayalı tarama, Bing olarak ayarlanmış Güvenli Arama ve çıkış için parola gereksinimi gibi özellikler içerir. Ayrıca, Çocuklar Modu bir çocuk hesabı veya profili gerektirmez.