IOS Aile Güvenliği

IOS Aile Güvenliği

Teknolojik gelişmelerle birlikte bilgi erişimi kolaylaştıkça beraberinde tehlikelerde getirmektedir. Ebeveynler bilinçlenerek bilgisayar kullanımını çocuklara daha güvenli hale getirmesi mümkün.  

Çocukların %55,6’sı bilgisayar (masaüstü/dizüstü/tablet) kullandığını belirtti. Bilgisayar kullanan çocukların oranı, 2013 yılında %60,5’ti. Bilgisayar kullandığını belirten çocukların yaş grubu incelendiğinde; 2021 yılında 6-10 yaş grubundaki çocukların %53,4’ü, 11-15 yaş grubundaki çocukların %57,8’i bilgisayar kullanıyor. 

Mac Aile Paylaşımını kullanarak çocukların internet erişimini kısıtlayabilirsiniz. Aile Paylaşımını ayarlamak için bir yetişkin (aile düzenleyicisi) aile üyelerini Aile Paylaşımı grubuna katılmaya davet eder. Her aile üyesinin gruba katılmak için bir Apple kimliği olması gerekir.  

 

IOS Aile Paylaşımı Özellikleri  

 

Ekran Süresi’ni ve Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama: Kullanıcıların ekran sürelerini kısıtlayarak erişimlerini güvenli hale getirebilirsiniz. Ekran Süresi özelliğine yönelik yaş kısıtlamaları bölgelere göre değişiklik gösterebilir. ABD ‘de, aile düzenleyicisi Ekran Süresini 18 yaşından küçük tüm aile üyeleri için açabilir.  

Uygulama Sınırları: çocuklarınızın belirli uygulamalarda veya uygulama kategorilerinde her gün ne kadar zaman harcadıklarını kontrol etmenizi sağlar. 

İletişim Sınırları: Bu ayar, hangi içeriğe erişilebileceğini sınırlamaz, bunun yerine çocuklarınızın Ekran Süresi saatlerinde kimlerle konuşabileceğini sınırlar. Bunu mevcut kişilerle (muhtemelen önerilir) veya herhangi biriyle sınırlayabilirsiniz. 

Her Zaman İzin Verilir: Başka bir basit ayar hem Kapalı Kalma Süresini hem de Uygulama Sınırlarını geçersiz kılarak belirli uygulamalara her zaman erişim sağlar. 

İçerik ve Gizlilik: Önceki özellikler daha çok erişim ve zaman sınırlarıyla ilgilidir, ancak bu, çocuğunuzun göreceği içerik türüne karar vermenize olanak tanır. Yetişkinlere yönelik web sitelerini ve arama sonuçlarını, filmlerdeki ve müziklerdeki müstehcen sözleri ve kelimeleri ve ayrıca çocuğunuzun çevrimiçi oyun oynamasını isteyip istemediğinizi kısıtlayan çeşitli ayrıntılı ayarlar vardır. 

Satın Alma Paylaşımını Ayarlama: Aileniz iTunes Store, App Store ve Apple Books’tan satın almaları paylaşabilir, böylece herkesin bunlara erişimi olur. Tüm satın almalar, ayarladığınız paylaşılan ödeme yöntemi yoluyla yapılır. Alışveriş yapmak için kullanılan hesabı değiştirebilir ve satın almalarınızı aile üyeleriyle paylaşmayı reddedebilirsiniz. 

Konum Paylaşmayı Ayarlama: Tüm aile üyelerinin birbirlerinin konumlarını Bul ve Mesajlar uygulamalarında görüntüleyebilmeleri için konum paylaşmayı ayarlayabilirsiniz. Bul uygulamasını Mac’inizde, iOS aygıtınızda, iPadOS aygıtınızda ve iCloud.com’da kullanabilirsiniz.