Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm Optimizasyonu CRO

Dönüşüm Optimizasyonu

Herkes web site veya uygulaması için internet ortamında reklam verebilir veya arama ağı organik sonuçlarında iyi kötü listelenebilir. Fakat önemli olan bir şekilde çokça tıklama almak ve trafik oluşturmak değildir.  Dijital pazarlamada en önemli kavramlardan biri olan dönüşüm; web sitenizi  veya uygulamanızı ziyaret eden kullanıcının belirli bir hedefi tamamlamasıdır. Sitenizin aldığı trafik üzerinden tamamlanan hedefler dönüşüm oranını belirler ve asıl başarı ziyaret eden sayısı değil dönüşümü gerçekleştirenlerin oranıdır.

Dönüşüm optimizasyonu (CRO) ise sayfanızı ziyaret eden kişilerin daha yüksek bir oranda istediğiniz dönüşümü gerçekleştirmesini sağlamak için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır.

Dönüşüm bir e-ticaret sitesi için satın alma işlemi olurken, amacı talep toplamak olan bir işletme için ziyaretçinin bilgilerini toplayabileceği bir potansiyel müşteri formu olabilir. Dönüşüm optimizasyonu çalışmalarında web sitesi veya uygulamalar kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak ve böylece dönüşüm oranını arttırmak adına sürekli geliştirilir.

Dönüşüm optimizasyonunun başarılı olabilmesi için işe önce araştırma adımıyla başlamak gerekir. Bu adımda Google Analytics vb. istatistiksel olarak kullanıcı davranışlarını inceleyebileceğiniz araçlar kullanılabilir. Bu araçlar dönüşüm optimizasyonu için nelerin test edilmesi gerektiğini ortaya çıkarır. İkinci aşama hipotez geliştirmedir. Yaptığınız araştırma sonrası vardığınız sonuçlara göre dijital varlıklarınızda deneyeceğiniz ve uygulayacağınız fikirlerdir. Sonra bu hipotezlerde test edilip ölçülmeli ve tekrar analiz edilmelidir.

Siz de web sitenizi veya uygulamanızı yeterince kullanıcının ziyaret ettiğini fakat dönüşüm oranının çok düşük olduğunu düşünüyorsanız dönüşüm optimizasyonu çalışmalarına başlamak için daha fazla geç kalmamalısınız.