Android Aile Güvenliği

Android Aile Güvenliği

BTK ve uzmanlara göre çocuklar 13 yaşından önce sosyal medya profili oluşturmamalıdır. Ayrıca Avrupa ve Amerika’da sakıncalı olduğu için 13 yaşın altında ki çocukların YouTube kullanması yasak, 13 yaş altı için YouTube Kids hizmete sunulmuş durumda şu an Türkiye’de kullanılabilir.

Android telefon veya tableti olan çocuğunuz için bir “Google Çocuk Hesabı” oluşturun

İnterneti çocuklar için güvenli hale getirmenin bir çok yöntemi var. Fakat ben bunlardan en etkili ve kullanılabilir olanından bahsetmek istiyorum. Çocukların kullandıkları tablet ve telefonlar da ebeveyn kontrolü sağlayan Ebeveynler için Google Family Link >>> 

Family Link, çocuklar ve gençler internette bilgi edinirken, oyun oynarken ve keşifler yaparken, onlara yol gösterecek dijital temel kurallar belirlemenize olanak tanır. 13 yaşın altında olan çocuklar için Family Link, kendi Google hesabınıza benzeyen, çoğu Google hizmetine erişebilen bir Google Çocuk Hesabı oluşturmanıza da olanak tanır.

Family Link ile:
İyi içerikleri bulmaları için çocuklara veya gençlere yol gösterebilirsiniz

  • Etkinliklerini görüntüleyin: Çocuğunuz cihazında çok farklı şeylere zaman ayırabilir. Etkinlik raporları sayesinde çocuğunuzun en sevdiği uygulamalarda ne kadar zaman harcadığını görebilir, Android cihazını nasıl kullanacağı konusunda sağlıklı kararlar verebilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz.
  • Uygulamalarını yönetin: Kullanışlı bildirimler sayesinde çocuğunuzun Google Play Store’dan indirmek istediği uygulamaları onaylayabilir veya engelleyebilirsiniz. Ayrıca, uygulama içi satın alma işlemlerini yönetebilir ve çocuğunuzun cihazında belirli uygulamaları gizleyebilirsiniz.
  • Merak ettikleri şeyleri keşfetme olanağı sağlayın:  Hangi uygulamaların çocuğunuza uygun olduğunu belirlemek zor bir iş olabilir. Bu nedenle Family Link, doğrudan çocuğunuzun cihazına ekleyebileceğiniz, öğretmenler tarafından önerilen uygulamaları gösterir.

 

Ekran başında kalma süresini denetleyebilirsiniz

  • Sınırlar belirleyin: Çocuğunuzun ekran başında ne kadar zaman geçireceğini siz belirlersiniz. Family Link, iyi bir denge yakalayabilmesi için çocuğunuzun gözetim altındaki cihazında süre sınırlamaları ve bir uyku vakti belirlemenize olanak tanır.
  • Cihazını kilitleyin: Dışarıda oynama, akşam yemeği veya birlikte eğlenme zamanı geldiyse, bir mola vermesi için çocuğunuzun gözetim altındaki cihazını uzaktan kilitleyebilirsiniz.

 

Çocuğunuzun nerede olduğunu görebilirsiniz

  • Çocuğunuz dışarıdayken nerede olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Android cihazı yanında olduğu sürece Family Link, çocuğunuzun konumunu öğrenmenize yardımcı olur.