Akıllı Saatler Çocuklar için Güvenli mi?

Akıllı Saatler Çocuklar için Güvenli mi?

Teknoloji firmaları ve öncüleri dahil herkes akıllı saatlerin muhteşem özelliklerine ve hayatımıza getirdikleri kolaylıklara ve hatta akıllı saatlerin kullanım ömürlerine odaklanmış durumda. Fakat kimse bu aletlerin güvenliğiyle ilgili neredeyse hiç konuşmuyor.

Akıllı saatleri hack’lemek ne kadar kolay? Kötü amaçlı yazılımlar yüklenebilir mi? Çalınır ya da kaybolurlarsa kişisel bilgilerinize ulaşılabilir mi? Gerekirse saatin tüm içeriğini uzaktan silebilir miyiz? Akıllarda birçok soru oluşturuyor.

Güvenlik firması Trend Micro’nun araştırmacıların yaptığı ve Apple Watch, Motorola 360 ve Pebble akıllı saatlerinin yer aldığı bir sızma testi (donanım güvenliği, veri bağlantısı ve yerel veri saklanması) çalışmasında ortaya çıkan sonuç şu: Üreticiler, kullanılabilirliği güvenliğin önünde görüyorlar. Trend Micro’dan bir siber güvenlik danışmanı konuyla ilgili şunları söylüyor: “Gördük ki tüm akıllı saatler mutlaka yerel olarak veri saklıyorlar. Bu da saatlerin, eşleşmiş oldukları akıllı telefonların bağlantı menzili dışına çıktığında hacker’lar tarafından hack’lenebilmesine imkân veriyor.”

Güvenlik açığı bulunan bu minik ekranları sadece kendi kaygılarımızın önüne geçmek için çocuklarımıza zorla taktırıyoruz.

Peki bu akıllı saatlerin genel özellikleri nedir?

  • En fazla 8 kişiye acil arama yapabilir.
  • Konum bildirebilir.
  • Çocuğunuzun adım sayısını ölçer.
  • Belli bir alanın dışına çıktığında size mesaj gönderebilir.
  • Görüntülü görüşme yapabilir.

 

Akıllı Saatlerde Güvenlik Açığı

Android ve iOS’un aksine çocuklar için üretilen akıllı saatlerin çoğunda kullanılan işletim sistemi bir kullanıcı adı ve şifre ile kullanıma uygun değil. Bir servise bağlanmadan açık bir şekilde kullanılmakta. Siz çocuğunuzun akıllı telefonuna nasıl bağlanıyorsanız bir başkasının da bağlanabilmektedir.

Çocuklar için üretilen akıllı saatlerin hemen hepsi güvenlik düzeyleri düşük olduğu için hackerlar tarafından kolayca ele geçirilebiliyor. Bu da çocuğunuzun konumu izlenebilir, sesi dinlenebilir, görüntüleri çalınabilir hale geliyor.

Eğer çocuğunuzun akıllı saat takmasını gerektiren özel bir durumu yoksa, kullanmamanın kullanmaktan daha güvenli olduğunu fark etmemiz gerekiyor.